Informacje ogólne:
Studia mają charakter niestacjonarny. Celem studiów jest kształcenie słuchaczy w zakresie psychoterapii klinicznej zgodnie z wymaganiami określonymi w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 19 czerwca 2019 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień oraz w zarządzeniu nr 79/2013/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 13 grudnia 2013 r. w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju opieka psychiatryczna i leczenie uzależnień, ze zm.
Adresaci studiów:
Do postępowania kwalifikacyjnego mogą być dopuszczone osoby, które posiadają dyplom lekarza lub magistra: psychologii, pielęgniarstwa, pedagogiki, resocjalizacji albo spełniają warunki określone w art. 63 ust. 1 ustawy z dnia 8 czerwca 2001 r. o zawodzie psychologa i samorządzie zawodowym psychologów (Dz. U. Nr 73, poz. 763, z późn. zm.), bądź posiadają dyplom ukończenia studiów medycznych lub humanistycznych
Uprawnienia po ukończonych studiach:
Zgodnie z Rozporządzeniem MZ z dnia 11 lipca 2019 r. osoba prowadząca psychoterapię, która spełnia łącznie następujące warunki:
a) posiada tytuł zawodowy lekarza lub tytuł zawodowy magistra pielęgniarstwa, lub magistra po ukończeniu studiów na kierunku psychologii, pedagogiki, resocjalizacji, socjologii albo spełnia warunki określone w art. 63 ust. 1 ustawy z dnia 8 czerwca 2001 r. o zawodzie psychologa i samorządzie zawodowym psychologów (Dz. U. z 2019 r. poz. 1026),
b) ukończyła podyplomowe szkolenie w zakresie oddziaływań psychoterapeutycznych mających zastosowanie w leczeniu zaburzeń zdrowia, prowadzone metodami o udowodnionej naukowo skuteczności, w szczególności metodą terapii psychodynamicznej, poznawczo-behawioralnej lub systemowej, w wymiarze co najmniej 1200 godzin albo przed 2007 r. ukończyła podyplomowe szkolenie w zakresie oddziaływań psychoterapeutycznych mających zastosowanie w leczeniu zaburzeń zdrowia w wymiarze czasu określonym w programie tego szkolenia;
może pracować jako psychoterapeuta w publicznej służbie zdrowia i prowadzić własny gabinet psychoterapeutyczny. Osoby, które nie posiadają wykształcenia określonego w rozporządzeniu w pkt. a) mogą prowadzić psychoterapię, jednak nie w sektorze publicznej służby zdrowia, np. prywatną praktykę psychoterapeutyczną lub pracować w niepublicznej służbie zdrowia jako psychoterapeuta.
Kierownik Studiów:
Prof. dr hab. n. med. Piotr Gałecki
Kierownik Merytoryczny:
mgr Jacek Maślankowski – certyfikowany psychoterapeuta Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, superwizor Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego
Wykładowcy:
Wykładowcy Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, eksperci i specjaliści w zakresie psychoterapii, psychologii klinicznej oraz psychiatrii.
Organizacja zajęć:
- Studia trwają 8 semestrów/48 miesięcy.
- Zajęcia odbywają się raz w miesiącu w formie zjazdu (piątek/sobota/niedziela) w Łodzi.
- Łącznie 1445 godzin.
- Formy zajęć to wykłady, ćwiczenia, terapia własna, superwizje (od trzeciego roku studiów).
Liczba miejsc:
Minimalna liczba zgłoszeń do uruchomienia edycji – 22 os.
Na studia podyplomowe może być przyjęta osoba, która ukończyła studia wyższe na jednym z kierunków wskazanych powyżej (rubryka: Adresaci studiów) oraz złożyła następujące dokumenty:
- Podpisane podanie o przyjęcia na studia podyplomowe, wygenerowanie z systemu rekrutacji elektronicznej i zawierające dane osobowe kandydata: https://studiapodyplomowe.umed.pl/
- Dyplom ukończenia studiów wyższych lub jego odpis.
- Życiorys zawierający: przebieg kariery zawodowej, znajomość języków obcych, wykaz ewentualnych publikacji, wystąpień konferencyjnych itp.
- Dokumenty potwierdzające udział w szkoleniach, konferencjach, kursach, związanych z tematyką studiów podyplomowych.
- Dokumenty potwierdzające udział w terapii własnej lub superwizji – opcjonalnie.
- Oświadczenie potwierdzające staż pracy w placówce medycznej – opcjonalnie.
Kryteria przyznawania punktów w postępowaniu rekrutacyjnym*:
Kandydat ubiegający się o przyjęcie na studia oceniany jest wg .wiedzy zawodowej i udokumentowanych osiągnięć:
1) Ocena na dyplomie magisterskim (ocena x 1 do 5 pkt)
2) Publikacje i inny dorobek naukowy (do 5 pkt)
3) Udział w konferencjach/szkoleniach związanych z tematyką studiów (do 5 pkt)
4) Staż pracy w placówce medycznej lub innej, w której stosowana jest psychoterapia
(do 10 pkt)
5) Rozmowa Kwalifikacyjna (do 15 pkt)
6) Praca terapeutyczna własna (do 10 pkt)
Minimalna wymagana liczba punktów w procesie rekrutacyjnym to 25 pkt.
*CKP zastrzega, że kryteria przyznawania punktów mogą ulec zmianie – prosimy o monitorowanie strony
AKTUALIZACJA PROGU PUNKTOWEGO dla V edycji:
Szanowni Państwo,
uprzejmie informujemy, że decyzją Pełnomocnika Rektora Uniwersytetu Medycznego w Łodzi ds. Kształcenia Podyplomowego, w rekrutacji na V edycję studiów podyplomowych ,,Psychoterapia ze szczególnym uwzględnieniem aspektów klinicznych'' obniżono próg punktowy dla kandydatów z 25 punktów do 20 punktów.
Planowany termin rozmowy kwalifikacyjnej:
Rozmowy rekrutacyjne dla V Naboru odbędą się stacjonarnie w dniach 9-11 września 2024 r.
Wymiar, zasady i forma odbywania stażu:
W ramach studiów podyplomowych słuchacz zobowiązany jest do odbycia 360 godzin stażu w ośrodkach akredytowanych przez Polskie Towarzystwo Psychiatryczne. Słuchacz może także przedstawić zaświadczenie o odbyciu ww. stażu, w całości lub w części, poza studiami podyplomowymi.
Warunki ukończenia studiów:
Zaliczenie wszystkich zajęć i stażu, przewidzianych w programie studiów, i uzyskanie 212 punktów ECTS
Koszt studiów:
8 000,00 zł / semestr
Planowany termin uruchomienia studiów:
4-6.10.2024 r.
Rekrutacja:
przedłużona do 8.09.2024 r.