Informacje ogólne:
Celem studiów jest przekazanie podstawowej wiedzy i kształcenie umiejętności w zakresie projektowania badań empirycznych w medycynie, przygotowywania publikacji naukowych, umiejętności wyboru odpowiednich metod opracowania wyników badań, poprawnej interpretacji wyników analiz oraz ich prezentacji w publikacjach naukowych.
W części poświęconej praktycznym zastosowaniom biostatystyki analizy będą ilustrowane przykładami w środowisku programów z rodziny STATISTICA oraz innych wolno dostępnych w sieci programów do analizy danych.
Studia są przeznaczone dla osób zajmujących się różnymi aspektami badań empirycznych w medycynie oraz tych, które zamierzają zacząć zajmować się tą problematyką. Są to unikalne studia tego typu w Polsce, prowadzone w tak dużym wymiarze godzinowym, które dają unikalne połączenie wiedzy pracowników renomowanych polskich uczelni z praktycznymi warsztatami prowadzonymi przez specjalistów w zakresie statystycznej analizy danych ze StatSoft Polska. Pod egidą Uniwersytetu Medycznego w Łodzi udało się zebrać grono uznanych specjalistów pracujących na co dzień na różnych uczelniach w Polsce, m.in.: Collegium Medicum UJ, Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu, Uniwersytecie Medycznym w Łodzi, Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie oraz Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku.
Słuchacze studiów będą mieli okazję uzyskać wiedzę na temat statystycznych aspektów projektowania badań empirycznych w medycynie, wyboru odpowiednich metod statystycznych, poprawnej interpretacji wyników analiz statystycznych oraz ich umiejętnego „przełożenia” na wnioski merytoryczne.
Adresaci studiów:
Do postępowania rekrutacyjnego mogą być dopuszczone osoby legitymujące się dyplomem ukończenia co najmniej studiów pierwszego stopnia, przede wszystkim absolwenci kierunków medycznych i biomedycznych, pragnący rozwijać swoje umiejętności analizy danych, oraz absolwenci kierunków niemedycznych, posiadający doświadczenie w analizie statystycznej danych, pragnący poznać specyfikę biostatystyki.
Kierownik studiów:
prof. dr hab. n.med. Cezary Watała
Wykładowcy:
Wykładowcy Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, oraz eksperci i specjaliści w zakresie analizy danych, badań klinicznych i naukowych oraz informatyki.
Organizacja zajęć:
Zajęcia realizowane będą w ciągu 2 semestrów w ramach sesji sobotnio-niedzielnych w okresie październik-czerwiec.
Łączna liczba godzin:
235
Forma zajęć:
wykłady, ćwiczenia komputerowe, seminaria, praca własna
Liczba miejsc:
minimalna liczba zgłoszeń do uruchomienia edycji – 20 osób
Warunki przyjęcia na studia:
- Na studia podyplomowe może być przyjęta osoba, która:
ukończyła co najmniej studia pierwszego stopnia na jednym z kierunków wskazanych powyżej (rubryka: Adresaci studiów);
- złożyła następujące dokumenty:
a) podpisane podanie o przyjęcie na studia podyplomowe, wygenerowane z systemu rekrutacji elektronicznej, zawierające dane osobowe kandydata,
b) dyplom ukończenia studiów lub jego odpis,
c) wykaz publikacji i informację na temat dorobku naukowego – jeśli kandydat posiada;
d) dokumenty potwierdzające udział w szkoleniach, kursach i konferencjach związanych z tematyką studiów – jeśli kandydat takie dokumenty posiada;
- spełniła warunki rekrutacji określone w Regulaminie kształcenia podyplomowego w Uniwersytecie Medycznym w Łodzi.
Kryteria przyznawania punktów w postępowaniu rekrutacyjnym:
Kandydat ubiegający się o przyjęcie na studia oceniany jest wg wiedzy merytorycznej z zakresu statystyki medycznej/metodologii badań i udokumentowanych osiągnięć:
- Publikacje i inny dorobek naukowy (do 10 pkt)
- Udział w konferencjach/szkoleniach związanych z tematyką studiów (do 5 pkt)
- Inne osiągnięcia powiązane z rozwojem zawodowym i doskonaleniem umiejętności statystycznych (do 5pkt)
- Uzyskane punkty z testu wiedzy (do 30pkt)*
Łączna liczba punktów decyduje o zakwalifikowaniu.
UWAGA!!! Test odbędzie się w dniu 10 września.
Czas przewidziany na rozwiązanie testu to 90 minut, będzie liczony od momentu zalogowania się do aplikacji FORMS. Nie ma możliwości ponownego zalogowania się do testu. Po upływie wyznaczonego czasu utracą Państwo możliwość korekt odpowiedzi i zaznaczone warianty zostaną uznane za finalne.
Więcej szczegółów otrzymacie Państwo e-mailem po 30 sierpnia, wraz z materiałami do zapoznania się oraz linkiem do testu.
*Test obejmuje zagadnienia podstaw biostatystyki, wykorzystania metod statystycznych w badaniach naukowych i klinicznych oraz interpretację wyników opublikowanych w periodykach naukowych.
Warunki ukończenia studiów w tym liczba punktów ECTS konieczna do ukończenia studiów:
absolwenci uzyskują świadectwo ukończenia studiów podyplomowych pod warunkiem uzyskania zaliczeń z wszystkich przedmiotów przewidzianych w programie studiów i uzyskania 30 punktów ECTS oraz prezentują pracę projektową na zaliczenie.
Koszt studiów:
8 800 zł (4 400 zł/semestr),
Planowany termin uruchomienia studiów:
październik 2024 r.
Rekrutacja:
przedłużono do 8.09.2024 r.
Chcesz być na bieżąco, poznać szczegółowy program, planowane terminy?
Napisz do nas: